شنبه، 26 خرداد 1403
  
تاریخ ایجاد: 1392/05/27
تاریخ ویرایش: 1392/06/25
تعداد بازدید: 7949
امتیاز: 4 از 5 (1 رای)
 • گروه: رود دره ها
 • عنوان: پیاده راه حاشیه رودخانه مقصودبیک
 • ناحیه: ناحیه 7
 • محله: تجریش
 • نشانی: 1.محله تجریش، ضلع جنوب میدان تجریش، مجاور پایانه اتوبوسرانی.
  2. محله تجریش، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، خیابان سلیمان زاده، بوستان آرزو.
  3. محله تجریش، خیابان شریعتی، مقابل ایستگاه مترو قیطریه، خیابان پل رومی.
 • تلفن:
 • پست الکترونیک:
 • وب سایت:
 • مساحت:
 • متولی: سایر موارد
مشخصات
مسیر پیاده روی بهسازی شده در ساحل رودخانه مقصودبیک از میدان تجریش شروع شده و تا پل رومی در خیابان شریعتی با جهت شمال غربی – جنوب شرقی، امتداد دارد.طول مسیر در حدود دو کیلومتر و وسعت بوستان آرزو که در میانه راه احداث شده7500 مترمربعمی¬باشد. ساماندهی ساحل رودخانه مقصودبیک از اوایل دهه هفتاد آغاز شده است.
سیمای عمومی و ساختار محیط
مسیری محوطه سازی شده دارای حفاظ و نرده در کنار رودخانه با درختان کهن و یا جوان، دیواره¬های سنگچین و پل¬هایی بر روی رودخانه است.
طی مسیر از میدان تجریش تا بوستان آرزو از حاشیه رودخانه امکان پذیر بوده ولی از این بوستان تا حدود 200 متر امکان حرکت در ساحل رودخانه وجود نداشته و از خیابان موازی با آن باید حرکت کرد. بعد از آن پیاده راه تا پل رومی امتداد داشته که این بخش مسیر جذابیت بسیار بیشتری نسبت به بخش میدان تجریش تا بوستان آرزو دارد. بخصوص منظره باغ سفارت آلمان که در غرب رودخانه مقصود بیک قرار گرفته جذابیت این بخش را دو چندان می‌کند.
امکانات رفاهی

در طول مسیر پیاده¬روی سنگفرش و در میانه مسیر امکانات رفاهی نظیر آلاچیق، وسایل بازی کودکان، نمازخانه، دستشویی، شیرهای آب آشامیدنی، زمین فوتبال چمن، وسایل ورزشی پارکی، نیمکت، میز تنیس و شطرنج در بوستان آرزو، تعبیه شده است.

ریشه جذابیت

مسیر رودخانه مقصودبیک همجوار با رودخانه با شیب ملایم به نحوی طراحی شده که استفاده از آن برای گروه‌های سنی مختلف همچنین معلولین امکان پذیر باشد، وجود بوستان یا باغ آرزو در میانه راه نیز به عنوان مکانی برای استراحت یا انجام ورزش‌های ایستگاهی به جذابیت مسیر افزوده است، درختان قدیمی که در طول این مسیر حفظ و نگهداری شده‌اند از دیگر جذابیت‌های این مسیر هستند، همجواری مسیر با رودخانه و صدای آب، احساس حضور در طبیعت را به فرد انتقال می¬دهد، همچنین مسیر رودخانه مقصودبیک را می¬توان به عنوان یک میان¬بر برای پیاده روی از میدان تجریش تا ایستگاه قیطریه - در خیابان شریعتی - در نظر گرفت.

زمان مناسب بازدید

این مسیر در بهار به علت پر آب بودن رودخانه و سرسبزی درختان و در پائیز با رنگارنگی درختان از زیبایی خاصی برخوردار است. در تابستان به دلیل گرمای هوا، شاید گردش شبانه در آن مناسب‌تر باشد و در زمستان امکان لغزندگی مسیر و خطر سر خوردگی بویژه برای کودکان و سالمندان وجود دارد.

خطرات و مشکلات احتمالی

بوی نامطبوع فاضلاب و ماندآب داخل رودخانه، استفاده افراد کارتن¬خواب از برخی نواحی حاشیه¬ای جهت خواب و استراحت، نیاز به عبور از یک پل ماشین¬رو، بسته شدن مسیر در چند نقطه که اکثرا در محدوده تجریش تا باغ آرزو قرار گرفته‌اند و مجاورت با سفارت¬خانه که موجب حساسیت¬های امنیتی و همچنین ممنوعیت عکاسی می¬شود. (همچنین، ر. ک: پاراگراف آخر خطرات و مشکلات احتمالی در رود دره دربند)

راه های دسترسی

برای دسترسی به این پیاده راه می‌توان از خیابان شریعتی، خیابان پل رومی از سمت جنوب و یا میدان تجریش خیابان شهید دربندی و میدان قدس (به سمت جنوب) کوچه سلیمان زاده از سمت شمال به این پیاده راه دسترسی یافت.

جای پارک

در محدوده خیابان‌های ولی عصر، شریعتی و اطراف میدان قدس امکان پارک به علت ترافیک سنگین مقدور نیست. اما محدودهخیابان‌های هاله، نمازی، اکبری، سلیمان¬زاده، یاران، زربان و اطراف بوستان آرزو اغلب خلوت بوده و مشکل چندانی برای جای پارک وجود ندارد.

دسترسی با وسایل حمل و نقل عمومی

برای دسترسی به پیاده راه مقصودبیک می‌توان از تمامی خطوط اتوبوس،مینی بوس و تاکسی منتهی به میدان تجریش وخطوط اتوبوس منتهی به میدان قدس (ایستگاه پل رومی) وهمچنین خط اتوبوس "ازگل- بلوارصبا" است که دراینصورت باید درایستگاه پایانی (بلوارصبا) پیاده شد.
مترو: باسوارشدن به قطارهای "خط یک" مترودرایستگاه قیطریه پیاده شوید.

همجواری های پیاده

عمارت باغ فردوس، پل رومی، تكيه بالای تجريش، تكيه پایین تجريش، امامزاده صالح، موزه موسیقی، موزه موسسه باستان شناسی، موزه دکتر حسابی، باغ موزه هنر ایرانی، بازار سنتی تجریش، بازار قائم، مجتمع تجاری تندیس، باشگاه بیلیارد آس،
نشانی: 1.محله تجریش، ضلع جنوب میدان تجریش، مجاور پایانه اتوبوسرانی.
2. محله تجریش، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، خیابان سلیمان زاده، بوستان آرزو.
3. محله تجریش، خیابان شریعتی، مقابل ایستگاه مترو قیطریه، خیابان پل رومی.

 • Currently 4/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

ارسال


برای ارسال به چندین آدرس ایمیل،
آنها را با کاما جدا نمایید.
Add from my address book
ارسال

2
گروه: رود دره ها
عنوان: پیاده راه حاشیه رودخانه مقصودبیک
ناحیه: ناحیه 7
نشانی: 1.محله تجریش، ضلع جنوب میدان تجریش، مجاور پایانه اتوبوسرانی.
2. محله تجریش، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، خیابان سلیمان زاده، بوستان آرزو.
3. محله تجریش، خیابان شریعتی، مقابل ایستگاه مترو قیطریه، خیابان پل رومی.
آخرین بروز رسانی: 1392/06/25
عنوان:
مشخصات:
ریشه جذابیت:
امکانات رفاهی: