جمعه، 29 تیر 1403
  
تاریخ ایجاد: 1392/05/27
تاریخ ویرایش: 1392/06/25
تعداد بازدید: 3748
امتیاز: 0 از 5 (0 رای)
 • گروه: رود دره ها
 • عنوان: رود دره کلک چال
 • ناحیه: ناحیه 4
 • محله: جماران
 • نشانی: محله جماران، خیابان باهنر،خیابان فیضیه،خیابان امیدوار،خیابان 32.
 • تلفن: 5 - 22281304
 • پست الکترونیک:
 • وب سایت:
 • مساحت:
 • متولی: سایر موارد
مشخصات
مسیری کوهستانی که از ارتفاع حدودی 1850 متری آغاز شده و به پناه گاه کلک چال در ارتفاع 2650 متری می‌رسد. امتداد مسیر از پناه گاه به سمت قله کلک چال یا اسپیلت مناسب برای صعود کوهنوردی می‌باشد.
سیمای عمومی و ساختار محیط
اطراف مسیر کوهستانی پر تردد کلک چال تقریباً تا اردوگاهیبا همین نام درختکاری شده است. درابتدای این مسیر – که از بوستان جمشیدیه آغاز می‌شود- تراکم درختان بیشتر است. ادامه مسیر، از میانه‌ی پارک و یا از کناره غربی آن به راحتی قابل تشخیص است.حدود 500 متر پس از شروع مسیر، در سمت راست چشمه‌ای با آب گوارا در دسترسی است. ادامه این مسیر پس از حدود دو ساعت کوه‌پیمایی به مجتمع اردوگاهی کلک‌چال در ارتفاع 2650 متر می‌رسد. قله کلک‌چال به ارتفاع 3340 متر از این مسیر و با گذر از پناهگاه کلک‌چال پیموده می‌شود.
تپه نورالشهدا در فاصله حدود دویست و پنجاه متری ضلع جنوبی اردوگاه کلکچال و ارتفاع 2560 متری از سطح دریا قرار دارد. منطقه مسطح فراز این تپه که سابقا باغی با درختان میوه و متعلق به آموزش و پرورش بوده، در سوم خرداد سال 1380 با دفن پیکر چند تن از شهدای جنگ تحمیلی به زیارتگاه شهدا تبدیل گردیدو با منظر سازی و ایجاد امکانات رفاهی (حسینیه، ایستگاه صلواتی شهید ورکش که جمعه‌ها به زائرین خدمات ارائه می‌دهد، برج نور، سایه بان، نیمکت، سرویس بهداشتی و...) پذیرای خیل زائران این شهداست. ضمناً در روزهای خاص و بنا به مناسبت‌های مختلف، مراسمی هم در این محوطه برگذار می‌شود.
اردوگاه کلک چال در انتهای این مسیر شامل چند سالن سرپوشیده، غذاخوری، مسجد، زمین بازی تنیس، والیبال، بسکتبال، فوتبال گل کوچک، سرویس دستشویی است زیباترین بنای آن برجی مدوری است که قطر آن حدود پنج متر و ارتفاع آن قریب به 20 متر بوده و پلکانی بر گرد بدنه خارجی بنا امکان بالا رفتن از آن را فراهم می‌کند. بر روی بدنه خارجیاین برج، هزاران قطعه سنگ در رنگ‌های مختلف و به ابعاد تقریبی 20 در 30 سانتیمتر نصب شده که روی آنها نام گروه‌های پیشاهنگی از سراسر کشور یا نام سرپرست آنها به همراه اصطلاحاتی نظیر شیربچگان، رسد، فرشتگان، راستان و امثالهم که در نظام پیشاهنگی کاربرد داشت، حک شده است. پناهگاه کلکچال در سال ۱۳۳۹توسط سازمان پیشاهنگی احداث شدهو در حال حاضر زیرنظر وزارت آموزش و پرورش قرار دارد.
امکانات رفاهی

در طول مسیر این رود دره کافه‌هایی هستند که به ایستگاه شهرت دارند: کافه اول (ایستگاه یکم)، کافه دوم (ایستگاه دوم)، کافه سوم در جنب تاسیسات نظامی (ایستگاه سوم) که در این ایستگاه شیر آب نوشیدنی هم وجود دارد. علاوه بر این سه کافه، پناهگاه، یا اردوگاه کلکچال - که یکی از بهترین و مجهزترین پناهگاه‌های کوه‌های شمال تهران بوده و دارای امکانات رفاهی از جمله: سرویس بهداشتی، نمازخانه، بوفه، سالن غذاخوری،استخر، زمین ورزشی، مسجد و... می‌باشد- نیز در مسیر اصلی این رود دره واقع شده است. ظرفیت این اردوگاه حدود 150 نفر است (البته در حال حاضر از آن جهت اقامت شبانه استفاده نمی‌شود).
پلیس پارک (کوهستان) در ابتدای مسیر استقرار دارد که نظارت بر امنیت و نظم روددره را عهده دار است.همچنین در روزهای تعطیل، کارکنان فدراسیون کوهنوردی اطلاعات مسیر، کیسه زباله برای کسانی که می‌خواهند محیط زیست را پاک نگه دارند، بروشورهای آموزشی و... را بین مراجعین توزیع می‌کنند، واقع شده است. کیوسک کوچک این فدرسیون نیز در ابتدای مسیر کلک چال قرار دارد.

ریشه جذابیت

این مسیر، پس از دربند پر مراجعه‌ترین مسیر کوه‌پیمایی شمال تهران محسوب می‌شود. آسانی دسترسی، حضور در طبیعت کوهستانی و عبور از شیب‌های آن در زیر سایه سار درختان از جذابیت‌های خاص مسیر رود دره کلک چال است. البته حضور پر جنب و جوش و زنده مردم در طول مسیر، در کنار چشم‌انداز تهران از فراز این ارتفاعات هم لطف خاص خود را دارد.

زمان مناسب بازدید

از اواسط بهار تا اواسط پائیز مراجعه به این گردشگاه بسیار فرح بخش خواهد بود، چشم‌انداز بوستان جمشیدیه از ارتفاعات این مسیر بسیار زیباست، بخصوص در فصل پائیز که تنوع رنگ درختان این بوستان به حداکثر می‌رسد، فصل بهار نیز سبزی شاداب این منظره بسیار دیدنیست. در فصل سرد و بارندگی نیز به شرط فراهم نمودن پوشش مناسب و رعایت نکات ایمنی، گشت و گذار در این گردشگاه خالی از لطف نخواهد بود.

خطرات و مشکلات احتمالی

در فصل سرما به دلیل یخ زدن مسیر و تندبادهایی که گه گاه بر روی یالها می‌وزند، رعایت نکات ایمین واحتیاط در کنار استفاده از یخ شکن در زیر کفش توصیه می‌شود. (همچنین، ر. ک: پاراگراف آخر خطرات و مشکلات احتمالی در رود دره دربند)

راه های دسترسی

میدان تجریش، خیابان باهنر، انتهای خیابان فیضیه مسیر دسترسی به این منطقه می‌باشد. از میدان نوبنیاد و خیابان پاسداران نیز به خیابان باهنر امکان دسترسی وجود دارد. ابتدای مسیر کلکچال در ضلع غربی بوستان جمشیدیه واقع است.

جای پارک

از خیابان‌های فیضیه و امیدوار واقع در ضلع شرقی بوستان جمشیدیه به عنوان پارکینگ استفاده می‌شود و با وجود پهن بودن خیابان امیدوار (روبروی بوستان جمشیدیه)، معمولاً در روزهای تعطیل مشکل جای پارک وجود دارد. کوهنوردان حرفه‌ای برای مواجه نشدن با این مشکل، صبح زود خود را به این محل می‌رسانند.

دسترسی با وسایل حمل و نقل عمومی

تاکسی: درمیدان قدس سوار ماشین‌های "خط میدان قدس- جمشیدیه" شده و در انتهای مسیر پیاده شوید. اما متاسفانه این خط همیشه دردسترس نیست و بیشتر روزهای تعطیل (زمانی که تعداد مسافر زیاد باشد) فعال است یعنی بود می‌برد. گزینه‌ی دیگر استفاده ازتاکسی های "خط خیابان فیضیه- جمشیدیه" است که در ابتدای خیابان فیضیه مستقر هستند.
برای رسیدن به ابتدای خیابان فیضیه نیز می‌توان از تاکسی‌های "خط تجریش- نیاوران- دارآباد"(میدان قدس) استفاده ودرابتدای خیابان فیضیه پیاده شد.
اتوبوس: با استفاده ازاتوبوس‌های "خط میدان رسالت- میدان قدس"(این خط تنها درمسیر به سمت میدان قدس از نیاوران می‌گذرد)، "خط میدان تجریش- دارآباد" و "خط بلوارصبا- ازگل"- درایستگاه منظریه پیاده شوید.

همجواری های پیاده

بوستان جمشیدیه، باغ فردوسي، خانه حضرت امام خميني، حسينيه جماران، مجموعه ورزشی جماران

 • Currently 0/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

ارسال


برای ارسال به چندین آدرس ایمیل،
آنها را با کاما جدا نمایید.
Add from my address book
ارسال

2
گروه: رود دره ها
عنوان: رود دره کلک چال
ناحیه: ناحیه 4
نشانی: محله جماران، خیابان باهنر،خیابان فیضیه،خیابان امیدوار،خیابان 32.
آخرین بروز رسانی: 1392/06/25
عنوان:
مشخصات:
ریشه جذابیت:
امکانات رفاهی: