جمعه، 29 تیر 1403
  
تاریخ ایجاد: 1392/05/27
تاریخ ویرایش: 1392/06/25
تعداد بازدید: 5464
امتیاز: 0 از 5 (0 رای)
 • گروه: رود دره ها
 • عنوان: رود دره درکه
 • ناحیه: ناحیه 2
 • محله: درکه
 • نشانی: محله درکه، خیابان داوودیان (درکه)،انتهای خیابان موسوی مطلق.
 • تلفن:
 • پست الکترونیک:
 • وب سایت:
 • مساحت:
 • متولی: سایر موارد
مشخصات
کوهسار و رودخانه درکه در شمال غرب تهران دسترسی به دامنه‌های جنوبی البرز را فراهم می‌کند. این مسیر تا پناهگاه شیرپلا با عبور از بین رستوران‌های مسیر، سایه سار درختان، پل‌های زیبایی که بر روی رودخانه ساخته شده، مناطق ساحلی رودخانه که می‌شود در آنها اطراق کرد، مناطق صخره‌ای دشوار که باید با احتیاط از آنها عبور کرد (با میله کوبی و طناب کشی در بیشتر این مناطق خطر سقوط را به حداقل رسانده اند) و مناطقی باشیب ملایم، شرایط مناسبی را برای حضور گردشگران با انواع سلیقه‌ها را فراهم آورده است. مسیر بعد از پناهگاه شیرپلا با شیب زیاد ادامه یافته و جهت کوهنوردی در مسیر شمال شرق تا ایستگاه پنج تله کابین توچال و در مسیر شمال غرب تا منطقه صخره‌ای اشتر گردن و قله سرباز ارک استفاده می‌شود. رود دره درکه یکی از پر مراجعه‌ترین مسیرهای کوه پیمایی تهران که همواره پذیرایی خیل عظیم گردشگران و کوه پیمایان
میدان درکه در ابتدای این مسیر ارتفاعی حدود 1700 متر دارد و بلندترین نقطه آبخیز این دره را می‌توان قله شاه نشین با بیش از 3800 متر در نظر گرفت، بارندگی سطح این حوزه وارد رودخانه درکه شده و از طریق آن به سمت تهران سرازیر شده و جهت آبیاری باغات و اراضی کشاورزی استفاده می‌شود.
سیمای عمومی و ساختار محیط
رودخانه پر آب درکه در کف دره بر بستری از سنگ‌های آتشفشانی سبز رنگ - به اصطلاح زمین شناسی،توف سبز کرج- به سمت تهران روان است و در مسیر خود آبشارهای کوچک و بزرگ ایجاد می‌کند همچنین استخرها و آبگیرهای طبیعی و انسان ساختی در این مسیر دیده می‌شود. گردشگر در طول این مسیر، با درختان سرسبز، باغات و صخره‌های سربه فلک کشیده روبرو می‌شود. اثر سایه انداز کوه‌های مرتفعی مانند قله دو شاخ (با 3000 متر ارتفاع) و سنگ سیاه (با 3400 متر ارتفاع) که در سمت شرقی این مسیر قرار دارنددر تابستان نیز تغییرات دمایی محسوسی ایجاد می‌کند. در زمستان نیز این کوه‌ها همچون سدی در برابر بادهای استخوان سوز این منطقه عمل می‌کنند و اثر حفاظتی آنها به طور مشهود در مناطقی که ارتفاع کمتری دارند و باد بیشتر مجال جولان پیدا می‌کند، احساس می‌شود. در طول این مسیر آبشار جوزک، هفت حوض، منطقه سرسبز اذغال چال دیواره‌های صخره‌ای سربه فلک کشیده که در برخی مناطق مثل بند گلارنگ و جوزک جهت صخره نوردی استفاده می‌شودو همچنین رودخانه این مسیر مناظر زیبایی را ایجاد کرده است.
امکانات رفاهی

از میدان درکه تا محدوده کارا، رستوران‌ها، کافه‌ها، استراحتگاه‌ها و غرفه‌های فروش تنقلات، به طور پیوسته در دو طرف مسیر وجود دارند و افراد، با هر سلیقه و بودجه‌ای می‌توانند به انوع خدمات پذیرایی با امکان انتخاب بالا دسترسی داشته باشند. با پشت سر گذاشته دوراهی کارا تا اذغال چال فاصله این کافه‌ها بیشتر می‌شود و آخرین آنها در پناهگاه پلنگ چال واقع است.
رستوران و بوفه پناهگاه، پذیرای کوه پیمایان این مسیر هستند، همچنین پرسنل زحمت کش پناهگاه اطلاعات و راهنمایی‌های خوبی جهت ادامه مسیر یا سوالات دیگر در اختیار گردشگران قرار می‌دهند.
میوه‌های تازه‌ای که در این مسیر عرضه می‌شوند طعم واقعی طبیعت دارند، کافیست یک بار آب انار شگفت انگیز آن را که در حضور مشتری گرفته می‌شوند را تجربه کرد تا مشتری دائمی‌آین غرفه‌ها شد. گیلاسهای تابستانه، تمشک، ازگیل و خرمالوی پاییز نیز همواره وسوسه گر هستند.
مسیر عبور این روددره که بهسازی شده است، دارای پل‌ها، بهمن گیر، نرده و طناب در مناطق صخره‌ای و پرشیب و همچنین سرویس بهداشتی است که تقریباً در ابتدای مسیر قرار دارد.

ریشه جذابیت

گذشته از جذابیت‌های خوراکی درکه، در این مسیر پر طرفدار، استخرها و آبشارهایی مثل هفت حوض، آبشار جوزک، جنگل کارا، چشمه اذغال چال، سه چنار در طول مسیر چشم‌اندازهای زیبایی را به گردشگران عرضه می‌کنند. حضور انبوه گردشگران، فضای اجتماعی مطلوبی به این مسیر داده و گردشگران بسیاری را چه برای استفاده از رستوران‌های ابتدای راه یا کوه پیمایی تا پناهگاه پلنگ چال و کوه نوردی تا ایستگاه پنج تله کابین به سوی خود جذب می‌کند. از دیگر جذابیت‌های طبیعی آن بستر صخره‌ای و یکدست رودخانه، سایه سار درختان در حاشیه آن، دیواره‌های سنگی جهت صعود فنی سنگ‌نوردی، دیدن پرندگانی از قبیل سینه سرخ، کمرکولی، چرخ ریسک و اگر خوش شانس باشیم دیدن پرنده زرد رنگ "پری شاهرخ" می‌باشد. برای دیدن این پرندگان بهتر است بعد از منطقه پرتراکم رستوران‌هاو کافه‌ها، زیر درختان حاشیه رودخانه و جایی که رفت و آمد کمتر است مستقر شد. همچنین جنگل کارا با درختان ازگیل و چشمه‌ای با آب زلال محل خوبی برای چادر زدن و اتراق کوهستانی است.

زمان مناسب بازدید

این (مسیر) در تمام طول سال جذابیتهای خاص خود را دارد، فصل بهار همزمان با ذوب برفها و خروش رودخانه و نو شدن طبیعت، تابستان با صدای پرندگان و گیلاسهایی که در غرفه‌ها عرضه می‌شوند، پاییز با تمشک و خرمالو و آب انار، زمستان با شکوه کوهسار برف پوش. در برخی مناطق حاشیه رودخانه درکه که تراکم درختان بیشتر است در صورت صبر و حوصله، امکان دیدن پرندگان گوناگونی وجود دارد.

خطرات و مشکلات احتمالی

لغزندگی صخره‌ها و مسیرهای سنگی در موقع بارندگی و یخ بندان، وجود دره‌هایی با عمق زیاد و دامنه‌های پرشیب همه ساله به خصوص در فصل‌هایی که هوا متغیر است باعث ایجاد سوانح و حوادث در این کوهسار می‌شود. جهت کوه پیمایی در این مسیر بهتر است حتما از کفش مناسب و عصای کوه یا چوب‌دست استفاده نمود. همچنین از یخ شکن (ابزاری که به زیر کفش وصل می‌شود) برای عبور از مسیرهای یخ زده استفاده نمود. (همچنین، ر. ک: پاراگراف آخر خطرات و مشکلات احتمالی در رود دره دربند)

راه های دسترسی

می‌توانید از بزرگراه چمران و یا خیابان مقدس اردبیلی به خیابان یمن و سپس میدان شهید شهریاری (دانشگاه) رسیده و با عبور از خیابان درکه به این کوهسار دسترسی داشته باشید.

جای پارک

گردشگران از محوطه ميدان دركه برای پارك اتومبیل استفاده مي كنند. با وجود تراكم زياد اتومبیل در روزهاي تعطيل، در اين رود دره، هنوز پاركينگي در نظر گرفته نشده است لذا مشکل پارک اتومبیل در خیابان باریک درکه در روزهای تعطیل بسیار شدید بوده تا حدی که اهالی محل با نصب مانع (دستگاه راه‌بند) فقط اجازه عبور اتومبیل افراد محلی را می‌دهند، بهتر است قبل از این راه بند، در خیابان‌های اطراف جای مناسبی برای پارک پیدا کرد تا در موقع خروج نیز درگیر ترافیک ناشی از باریکی خیابان نشد.

دسترسی با وسایل حمل و نقل عمومی

مینی بوس: درضلع جنوب میدان تجریش سوار مینی‌بوس‌های "خط تجریش- درکه" شده ودرانتهای مسیرپیاده شوید.
تاکسی:درضلع شمالی میدان تجریش ،ترمینال تاکسیرانی سوارماشین‌های " میدان تجریش- درکه" شده ودر انتهای مسیر پیاده شوید.

همجواری های پیاده

امامزاده سید محمد ولی

 • Currently 0/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

ارسال


برای ارسال به چندین آدرس ایمیل،
آنها را با کاما جدا نمایید.
Add from my address book
ارسال

2
گروه: رود دره ها
عنوان: رود دره درکه
ناحیه: ناحیه 2
نشانی: محله درکه، خیابان داوودیان (درکه)،انتهای خیابان موسوی مطلق.
آخرین بروز رسانی: 1392/06/25
عنوان:
مشخصات:
ریشه جذابیت:
امکانات رفاهی: