جمعه، 29 تیر 1403
  
تاریخ ایجاد: 1392/05/27
تاریخ ویرایش: 1392/06/25
تعداد بازدید: 5708
امتیاز: 4 از 5 (2 رای)
 • گروه: رود دره ها
 • عنوان: رود دره ولنجک
 • ناحیه: ناحیه 2
 • محله: ولنجک
 • نشانی: محله ولنجک، انتهای خیابان ولنجک.
 • تلفن:
 • پست الکترونیک:
 • وب سایت:
 • مساحت:
 • متولی: سایر موارد
مشخصات
روددره‌ ولنجک از دامنه کوه کماچال به ارتفاع 3050 متر آغاز شده، از سمت جنوب تا بزرگراه چمران و به سمت شمال تا قله توچال امتداد دارد. این رود دره یکی از پر مراجعه‌ترین تفریحگاه‌های تهران است و بوستان ساحلی تندرستی نیز تقریباً در انتهای این رود دره قرار دارد.
سیمای عمومی و ساختار محیط
منطقه‌ای کوهستانی با ارتفاعات سنگی و شیب بسیار زیاد که راهی کوهستانی با شیب ملایم در دامنه آنها احداث شده و مسیر رودخانه‌ ولنجک از میان می‌گذرد. شیب این رود دره در مناطق شهری ملایم است و با ورود به دامنه‌های توچال شدید‌تر می‌شود. پیمودن این راه با افزایش ارتفاع دشوارتر شده و برای طی آن نیاز به آمادگی و تجهیزات کوهنوردی می‌باشد.
از پارکینگ درب وردی تا ایستگاه یک تله کابین، جاده عریض آسفالته‌ای به نام جاده تندرستی به طول دو کیلومتر قرار دارد. این جاده محل عبور وسایل نقلیه شخصی و عمومی به مقصد پارکینگ ایستگاه یک تله کابین است. بعد از ایستگاه یک راه خاکی شروع شده بعد از 1300 متر پیاده روی چشمه‌ای سمت غربی مسیر قرار دارد. از ایستگاه اول تا ایستگاه دو حدود 5/3 کیلومتر است و از ایستگاه دو تا ایستگاه پنج که در ارتفاع 2910 متری واقع شده کمی بیش از شش کیلومتر پیاده روی دارد. این مسیر پیاده روی شیب نسبتا مناسبی داشته و مناظر بدیعی از دامنه‌ها با صخره‌های بیرون زده از آن و شیب‌های تند در دو طرف راه قرار دارد. بعد از ایستگاه پنج مسیر دشوار شده و احتیاج با تجهیزات کوهنوردی دارد یک راه به سمت گردنه اسپید کمر، جان پناه اسپید کمر، گردنه هزارچم، و از آنجا تا ایستگاه هفت تله کابین (ارتفاع 3680 متر) امتداد داشته سپس قله همند توچال با 3920 متر و قله توچال با 3960 متر ارتفاع می‌رسد. راه دیگر به سمت شرق، بعد از گردنه اسپید کمر (با ارتفاع 2700 متر) به سمت دره ارس و از آنجا به سمت پناه‌گاه شیرپلا می‌رسد. هر دو مسیر دشوار بوده و جهت کوهپیمایی توصیه نمی‌شوند.
امکاناتی از قبیل وسایل ورزشی، آلاچیق، سرویس‌های بهداشتی، محوطه سازی‌های زیبا همراه با سنگفرش. محار بستر و دیواره‌های رودخانه، دیوارچینی اطراف دره و احداث پله‌های مناسب از جمله عناصر انسان ساخت رودخانه و بستر طبیعی آن و دیواره‌های سنگی اطراف راه پاکوب کوهستانی بخش‌های طبیعی این رود دره هستند. با رسیدن به مجموعه توچال، سایر امکانات و مراکز آن قابل دسترسی است.
امکانات رفاهی

از مهمترین مزایای این دره کوهستانی، وجود هتل برای اقامت در کوهستان (ایستگاه هفتم) و ایستگاه‌های نسبتاً مجهز کوهستانی در طول مسیر است. برای توضیح بیشتر، به متن تله کابین توچال مراجعه شود.

ریشه جذابیت

جذابیت این مسیر کوهستانی عمدتاً به‌دلیل تله‌کابین توچال است. علاوه بر این، ولنجک یکی از پرامکانات‌ترین مسیرهای کوه‌پیمایی در شمال تهران است. در ابتدای مسیر که شیب ملایمی دارد،چشم‌اندازاطراف حالت مصنوع و دست‌ساز دارد ولی با حرکت در امتداد رودخانه، به دلیل وجود شیب‌های تند، مسیرهای خاکی پاکوب، صخره‌های بزرگ و درختان متعدد، ناگهان گردشگر از فضای شهری به محیطی کاملاً کوهستانیمی‌رسد که در آن تمام هیجان حضور در طبیعت خشن و غیر قابل پیش بینی القا می‌شود و دوباره با بالا رفتن از شیب نفس گیر انتهای مسیر، طی پله‌های احداث شده در آن و رسیدن به مجموعه توچال، این احساس جای خود را به آرامش کوهستان می‌دهد. این مسیر (بخش کوهستانی قبل از ایستگاه یک) در زمستان با قندیل‌ها و آبشارهای یخ زده‌ی کوچک جذابیت خاصی دارد و در تابستان سایه سار درختان بید و صنوبر و سپیدار و شنیدن صدای رودخانه بسیار فرح بخش است.
در بخش‌هایی از این مسیر که باغات شخصی قرار دارد، پرچینی از بوته‌های تمشک مکان مناسبی برای حضور پرندگان کوچک را فراهم آورده که به زیبایی مسیر می‌افزاید.بخش شهری و پارک این رود دره نیز با روشنایی‌های فراوان در شب جلوه خاصی دارد. به علاوه، در گودی قرار گرفتن این بوستان باعث می‌شود سروصدای آزار دهنده‌ی خیابان کمتر به آن برسد. همچنین این رود دره هوایی خنک‌تر از شهر تهران دارد.در ادامه مسیر به سمت ارتفاعات، ابهت صخره‌های بلند، پرتگاه‌ها، شیب‌های زیاد، مناظری که دیدن آنها نفس را در سینه گردشگر حبس می‌کند همگی از جذابیت‌های این مسیر هستند. همچنین دامنه‌های توچال که در بسیاری اوقات برف پوش است با شروع فصل گرما با پوشش گیاهی بسیار زیبا و متراکمی پوشیده می‌شود و چشم‌اندازی بسیار نادر به وجود می‌آورد.

زمان مناسب بازدید

این رود دره در تمام طول سال جذابیت‌های ویژه خود را دارد، بهار در ابتدای رود دره با سرسبزی بوستان تندرستی همراه است و با طی مسیر به زمین برف پوش کوه‌های توچال می‌رسد، تابستان این رود دره از تهران بسیار خنک‌تر است و مکانی برای فرار از گرما، پائیز با هوای متغییر و امکان تجربه تغییرات اقلیمی مثل آفتاب و باران و برف در طول چند ساعت پیاده روی، و زمستان که فصل اسکی و کوه‌های سفید پوش است.

خطرات و مشکلات احتمالی

با اینکه این مسیر بسیار پر تردد است با این حال خصوصیات ذکر شده احساس حضور در طبیعتی خشن و پر مخاطره را در انسان ایجاد می‌کند. کوه پیمایی تا ایستگاه 5 با داشتن کفش مناسب، لباس گرم، کمی خوراکی و ترجیحاً عصای کوه با آمادگی جسمانی معمولی برای اغلب گردشگران قابل دستیابی است در فصل زمستان احتمال وقوع کولاک و سرمای شدید در این مسیر بسیار زیاد است. خروج از راه‌های پاکوب نیز به دلیل دامنه‌هایی با شیب زیاد و صخره‌های بزرگ و پر ارتفاع می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد. (همچنین، ر. ک: پاراگراف آخر خطرات و مشکلات احتمالی در رود دره دربند)

راه های دسترسی

از بزرگراه چمران و یا خیابان مقدس اردبیلی، ابتدا به ولنجک بروید. می‌توان از ورودی تله کابین توچال در انتهای خیابان ولنجک به این رود دره دسترسی داشت. همچنین از خیابان‌های آصف، بزرگراه چمران (امتداد خیابان الف به سمت شمال) و خیابان بهزادی می‌توان به اوایل این رود دره، بخش شهری آن (بوستان تندرستی) دسترسی پیدا کرد.

جای پارک

علاوه بر امکان پارک اتومبیل در پارکینگ ورودی مجموعه توچال، در خیابان‌های ولنجک و پائین دست خیابان بهزادی امکان پارک اتومبیل وجود دارد.

دسترسی با وسایل حمل و نقل عمومی

اتوبوس: در پایانه شهید افشار سوار اتوبوس "خط پایانه شهید افشار (پارک‌ وی)- ولنجک" شده و در انتهای مسیر (ایستگاه ولنجک) پیاده شوید.
مینی بوس: در ضلع جنوب میدان تجریش سوار مینی بوس "خط تجریش - ولنجک" شده و درانتهای خیابان ولنجک،تقاطع بلوار دانشجو پیاده شوید. در سمت شرق ،پارکینگ بزرگ مجتمع ورزشی توچال و ورودی آن مشخصاست. تاکسی: درپایانه تاکسی پمپ بنزین ولنجک سوار ماشین‌های "خط پمپ بنزین ولنجک- انتهای ولنجک" شوید ودرانتهای خیابان ولنجک پیاده شوید ،یا در پایانه تاکسی تجریش سوار ماشین‌های "خط میدان تجریش- ولنجک" شوید و در انتهای خیابان آصف یات قاطع خیابان حسین خانی پیاده شوید. همچنین پایانه تاکسی تجریش می‌توانید سوارماشین‌های "خط میدان تجریش- آصف (اعجازی)" شده ودرانتهای خیابان آصف یا تقاطع خیابان حسین خانی پیاده شوید.

همجواری های پیاده

بوستان تندرستی، بام تهران، مجموعه ورزشی توچال

 • Currently 4/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

ارسال


برای ارسال به چندین آدرس ایمیل،
آنها را با کاما جدا نمایید.
Add from my address book
ارسال

2
گروه: رود دره ها
عنوان: رود دره ولنجک
ناحیه: ناحیه 2
نشانی: محله ولنجک، انتهای خیابان ولنجک.
آخرین بروز رسانی: 1392/06/25
عنوان:
مشخصات:
ریشه جذابیت:
امکانات رفاهی: