جمعه، 29 تیر 1403
  
تاریخ ایجاد: 1392/05/27
تاریخ ویرایش: 1392/06/25
تعداد بازدید: 5036
امتیاز: 2.5 از 5 (4 رای)
 • گروه: رود دره ها
 • عنوان: رود دره گلاب‌دره
 • ناحیه: ناحیه 3
 • محله: گلابدره
 • نشانی: محله گلاب‌دره، تجریش، خیابان دربند، انتهای خیابان شکیبایی
 • تلفن:
 • پست الکترونیک:
 • وب سایت:
 • مساحت:
 • متولی: سایر موارد
مشخصات
رود دره‌ای که تقریباً در شمال شرق میدان تجریش قرار گرفته و رودخانه آن، زهکش حوضه آبخیز بالادست را به سمت پل تجریش منتقل می‌کند.گلاب‌دره از ارتفاعات حدود 1800 متر آغاز شده و تا ارتفاع 3100 متری (قله اسپیلت) را دربر می‌گیرد.
سیمای عمومی و ساختار محیط
این دره سرسبز بین دربند و کلک چال واقع است، ابتدای مسیر با شیب ملایم و راه آسفالته از کنار رودخانه و کانال بهسازی شده آن شروع و به سمت راه پاکوبی با شیب بیشتر، دامنه‌های سنگی، صخره‌های بزگ و آبشارهای زیبا امتداد می‌یابد.
در ابتدای مسیر، راهی بهسازی شده در اطراف رودخانه گلاب‌دره احداث شده و در سمت شرقی این راه تا جایی که امکان احداث ساختمان بوده، ساخت و ساز شده به طوری که منظره ماسوله را در فضای شهری تداعی می‌کند! کانال بزرگی نیز جهت عبور رودخانه تعبیه شده که دیواره‌های آن محل خوبی برای دیدن برخی پرندگان به خصوص کمرکولی‌هاست. این پرنده تقریباً خاکستری رنگ که کمی بزرگتر از گنجشک است را با خط سیاهی که از چشم به سمت پشت سرش کشیده شده می‌شود شناخت. درختان و بوته‌ها در اطراف رودخانه و مسیر پاکوب آن که در ابتدا شیب ملایمی دارد،ادامه تندترمی‌شود. با عبور از دره به سمت یال‌ها منظره کوه‌های اطراف ابهت خاصی یافته و چشم‌انداز تهران نیز تماشایست.
امکانات رفاهی

دو کافه روستایی که چند تخت در سایه سار درختان و حوضچه آبنمایی در حیاط خود دارند، به فراهم کردن چای و املت و نیمرو همچنین غذاهای سبک دیگر در روزهای تعطیل به سرویس دهی به گردشگران مشغول هستند، پس از کمتر از نیم ساعت پیاده روی قابل دسترس می‌باشند. به غیر از این دو کافه، امکانات دیگری در این مسیر در دسترس نیست. البته پناهگاه کلک چال از انتهای دره وزبادقابل دسترسی است.

ریشه جذابیت

گلاب‌دره به عنوان یکی از مناطق گردشگری منطقه یک شهر تهران بیشتر پذیرای قشر کوهنورد و کوه‌پیمایانی است که خلوتی و آرامش آن را دوست دارند زیرا در این رود دره از ازدحام مردم و تراکم رستوران‌هاخبری نیست. یکی از راه‌های دسترسی به قله کلک چال نیز از این دره می‌گذرد.
دره زیبای وزباد که در این مسیر قرار دارد مکان مناسبی برای اتراق فراهم آورده است و دیواره‌های سنگی پر درز و شکاف و درختانی که در دو سوی رودخانه قرار گرفتند، حضور پرندگان را در این رود دره غنی‌تر کرده‌اند. این ویژگی‌ها در کنار خلوتی مسیر، مکان خوبی برای پرنده نگری به وجود آورده است. درختان و بوته‌هایی از قبیل بید، صنوبر، چنار، نسترن وحشی، تمشک و... این دره وجود دارد و سهره، بلبل خرما، کمرکولی، توکا، دارکوب و... از پرندگانی هستند که به راحتی می‌توان در این مسیر مشاهده کرد. همچنین کبک را در ارتفاعات بالاتر می‌توان دید، پرندگان شکاری نیز در این دره به راحتی قابل مشاهده هستند. شغال و روباه از جمله جانوران این مسیر هستند.
آبشارهای زیبای مسیر از دیگر جذابیت‌های این رود دره به شمار می‌آیند. با ادامه دادن مسیر رودخانه و پشت سر گذاشتن آبشارها، به تدریج بر تراکم درختان و زیبایی طبیعت افزوده می‌شود. در این مسیر چند چشمه با آب گوارا وجود دارد. احتمالاً درختان کهنسال این دره و یا درختان سیب گلاب که وجه تسمیه نام این دره هستند در اثر سیل مخرب سال 66 (معروف به سیل تجریش) از بین رفته‌اند و درختان فعلی اغلب سن زیادی ندارند.
از کلک چال، راهی دشوار و سخت کوهنوردان را به بند یخچال و قله سنگی اسپیلت می‌رساند که وجود صخره‌های یکپارچه و دیواره‌های سنگی آن محلی عالی برای صخره نوردی حرفه‌ای پدید آورده است. دره وزباد با آبشارهای زیبایش مقصد خوبی برای گردشگری است. در انتهای این دره راهی دشوار به سمت غرب، کوهنوردان را به گردنه وزباد، جان پناه شروین و دیواره بند یخچال می‌رساند. از پناهگاه شروین می‌توان به شمال آبشار دوقلو، غار پلنگ و پناهگاه شیرپلا دسترسی داشت

زمان مناسب بازدید

در تمام طول سال گلاب‌دره بسیار زیباست، بهار با زنده شدن درختان و صدای پرندگان، تابستان با خنکای آن، پائیز دل انگیز رنگارنگ مخصوصاً اگر نم بارانی هم هوا را صاف کرده باشد و زمستان در روزهای برفی که حضور در این دره یک ماجراجویی در طبیعت بکر به شمار می‌رود، در این مسیر امکان دیدن پرندگان فراوان و گوناگونی وجود دارد در فصل بهار، پرندگان کوچک و خوش آواز و در فصل زمستان دسته‌های کبک. همچنین به دلیل استفاده دامداران از این رود دره به خصوص در زمستان، امکان خرید شیر تازه گوسفندی از آنان وجود دارد.

خطرات و مشکلات احتمالی

این مسیر با اینکه در ابتدا از شیب مناسبی برخوردار است ولی از بعد از دو راهی موجود، شیب مسیر زیاد شده و دره‌های خطرناکی با سنگ‌هایی که در روزهای بارانی لغزنده هستند پیش رو می‌باشد. این ویژگی‌ها بارها باعث ایجاد حادثه برای کوهپیمایان شده است. لذا رعایت احتیاط، خارج نشدن از راه‌های پاکوب و استفاده از کفش مناسب و عصای کوه به شدت توصیه می‌شود. خلوت بودن و نبود پلیس کوهستان نیز می‌تواند شرایط وقوع جرم در منطقه را فراهم آورد همچنین در صورت بروز حادثه به خصوص در روزهای غیر تعطیل که این مسیر بسیار خلوت است، دریافت کمک هم ممکن است با مشکل مواجه شود. (همچنین، ر. ک: پاراگراف آخر خطرات و مشکلات احتمالی در رود دره دربند)

راه های دسترسی

اين دره از سمت غرب با امامزاده قاسم و از شرق با دره دربند همسايه است. برای رسیدن به این رود دره ابتدا به تجریش رفته و می‌توانید با طی کردن خیابان دربند (از میدان قدس) و یا خیابان فناخسرو (از میدان تجریش) به انتهای خیابان دربند بروید. سپس به خیابان تاجیک و پس از آن به خیابان شکیبایی (گلاب‌دره) وارد شده و به سمت انتهای خیابان بروید.

جای پارک

معمولاً از خیابان گلاب‌دره در مسیر کانال آب به عنوان پارکینگ استفاده می‌شود.

دسترسی با وسایل حمل و نقل عمومی

تاکسی: درمیدان قدس سوار ماشین‌های "خط میدان قدس- امامزاده قاسم- نخجوان"یا "خط قدس- دربند" ودر تقاطع خیابان تاجیک پیاده شوید.
گزینه دیگر پیاده روی از میدان تجریش به سمت شمال خیابان‌های فناخسرو یاطباطبایی پور و سپس خیابان گلاب‌دره می‌باشد.

همجواری های پیاده

بوستان گلابدره، باغ ملک، امامزاده قاسم، گورستان ظهیرالدوله، مجموعه باغ شاطر، سورتمه تهران

 • Currently 2/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

ارسال


برای ارسال به چندین آدرس ایمیل،
آنها را با کاما جدا نمایید.
Add from my address book
ارسال

2
گروه: رود دره ها
عنوان: رود دره گلاب‌دره
ناحیه: ناحیه 3
نشانی: محله گلاب‌دره، تجریش، خیابان دربند، انتهای خیابان شکیبایی
آخرین بروز رسانی: 1392/06/25
عنوان:
مشخصات:
ریشه جذابیت:
امکانات رفاهی: